Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Nová orální antikoagulancia neboli NOAC (zkratka pochází z anglického názvu new oral anticoagulants) jsou léky ze skupiny antikoagulancií a používají se např. pro snížení rizika vzniku cévní mozkové příhody. Na rozdíl od „tradičních“ antikoagulancií (zejm. heparinu a warfarinu) mají výhodu, že není nutné pravidelně kontrolovat krevní srážlivost (vyšetření mezinárodní normalizovaný poměr); na druhou stranu je však nutné pravidelně sledovat jiné krevní parametry, např. hodnoty udávající funkci ledvin. Poznámka: Jednotné číslo je nové orální antikoagulans (tento název se v jednotném čísle nijak neskloňuje).

Antikoagulancia je odborný název pro „léky na ředění krve“. Tyto léky snižují srážlivost krve (viz antikoagulační léčba). Mezi nejznámější antikoagulancia se řadí heparin a warfarin. Relativně nedávno se začala používat tzv. nová orální antikoagulancia. Poznámka: Antikoagulancia nejsou antiagregancia! Jednotné číslo je antikoagulans (tento název se v jednotném čísle nijak neskloňuje). Viz také anti-.

Novotvar je jiný název pro nádor.

Novorozenecký screening je aktivní a celoplošné (celostátní) vyhledávání některých konkrétních onemocnění v jejich časném, preklinickém stadiu tak, aby se tato onemocnění byla diagnostikována a léčena dříve, než se stačí projevit a způsobit dítěti nevratné poškození zdraví. Je založen na analýze suché kapky krve na filtračním papírku, tzv. novorozenecké screeningové kartičce. Krev se odebírá za definovaných podmínek všem novorozencům narozeným na území České republiky. Viz také screening.

Orální glukózový toleranční test neboli oGTT je zátěžový test, který se používá při diagnostice diabetu (včetně screeningového vyšetření těhotných žen, zda u nich není přítomen gestační diabetes mellitus). Vyšetřovaný člověk je požádán, aby vypil roztok glukózy, a po uplynutí určité doby je odebrán vzorek krve (někdy i vícekrát, v přesně stanovených intervalech), v němž je stanovena glykemie.

Fekálně-orální přenos je jednou z možností přímého přenosu infekce. Při tomto způsobu přenosu infekce se infekční agens, které jsou přítomny v nepatrných částicích stolice, dostávají z infikovaného člověka do úst nového hostitele. Mezi hlavní příčiny fekálně-orálního přenosu onemocnění patří nedostatečná hygiena (například vyprazdňování stolice poblíž zdroje pitné vody) a špatné hygienické návyky. Mezi nemoci způsobené fekálně-orálním přenosem se řadí břišní tyfus, cholera, přenosná dětská obrna (poliomyelitida), virová hepatitida a mnoho dalších infekčních onemocnění – zvláště pak těch, které způsobují průjem. Viz také fekální, orální, přímý přenos, přenos infekce.

Orální znamená „ústní“, „týkající se úst“, případně „užívaný ústně“ apod. Příklady: orální glukózový toleranční test - vyšetření, při němž člověk vypije (tzn. ústy přijme) roztok glukózy, orální kandidóza – onemocnění ústní dutiny způsobené kvasinkami rodu Candida, fekálně-orální přenos – přenos infekce prostřednictvím stolice infikovaného jedince do úst nového hostitele, atd.

Orální kandidóza, moučnivka neboli soor je infekce způsobená kvasinkami rodu Candida. Tyto kvasinky za normálních okolností žijí uvnitř lidského těla (např. v ústní dutině, v krku, ve střevech a v pochvě) i na kůži, aniž by způsobovaly nějaké problémy. Pokud se však prostředí uvnitř ústní dutiny změní takovým způsobem, který podporuje růst kvasinek, může se Candida přemnožit a způsobit infekci, tzv. kandidózu. Mezi příznaky orální kandidózy patří bělavé „moučnaté“ povlaky, které se objevují ústní sliznici – nejčastěji v oblasti hrdla nebo jazyka. Tyto povlaky mohou zdánlivě připomínat zbytky jogurtu nebo tvarohu. Sliznice je citlivá, bývá také zarudlá, pacient mívá pocit sucha a pálení v ústech. Orální kandidóza se obvykle léčí antimykotiky. Obrázek: Kvasinková infekce – bělavá ložiska na jazyku. Zdroj: Samuel Vokurka: Průvodce postižením dutiny ústní při onkologické léčbě (2. aktualizované vydání). Plzeň, 2021. ISBN: 978-80-905986-3-8 (odkaz vede na PDF soubor na webu mukozitida.cz, 4.6 MB) Viz také orální, kandidóza.

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků